Volby 2018

 
  

 

 

Představení jednotlivých kandidátů a jejich odpovědi na otázky.

1.     Jste nymburský rodák/rodačka?

2.     Které místo v Nymburce máte oblíbené a proč?

3.     Co si myslíte, že se v Nymburce za poslední roky povedlo?

4.     Co vidíte v Nymburce v současné době jako největší problém?

5.     Vzpomenete si na něco, co vás v poslední době rozesmálo?

     
  

Ing. Tomáš Mach, Ph.D. 

Náměstek ředitele akciové společnosti

Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych Vám představil sdružení nezávislých kandidátů, kteří se budou ucházet o Vaši přízeň v říjnových komunálních volbách pod hlavičkou „Nymburk s klidem“.

Mé rozhodnutí znovu kandidovat se zrodilo krátce po mém odvolání z postu starosty města Nymburka, kdy jsem musel odejít od rozdělané práce. Spousta úkolů, podnětů od vás občanů a vizí tak zůstala nedokončena. V té době jsem obdržel podporu od mnohých z vás.

Dnes za mnou stojí parta opravdu bezva lidí, kteří mají Nymburk rádi. “I když nejsme z jednoho těsta, jsme z jednoho města” a spojuje nás společné přání podílet se na jeho rozvoji. Jsme přesvědčeni o tom, že o současnosti i budoucnosti Nymburka by měli Nymburáci rozhodovat v mnohem větší míře, než je tomu nyní. Za naši krátkou dobu působnosti se nám podařilo zrealizovat několik projektů a na dalších pracujeme. Vyzkoušeli jsme si, že leccos můžeme změnit nebo dát do pohybu už jenom tím, že budeme o věcech mluvit, navrhovat řešení problémů, přinášet Vám inspiraci odjinud a uvádět na pravou míru různé informace.

Naším cílem je spojovat lidi nejen napříč celým politickým spektrem, ale také oslovovat ty občany, kteří do těchto chvil politiku vůbec neřešili.

  
     
     
     
  

Petr Šmíd

Dispečer ČD Cargo

Je mi 49 let, pracuji už více než 30 let na železnici. Jsem ženatý, mám dvě děti a tři koníčky-turistiku, nordic walking a basketbal. Už léta fandím tomu našemu, nymburskému. Více než 20 let jezdím jako vedoucí na dětský tábor v Lásenici. Volný čas trávím většinou s rodinou na výletech. Už 4 roky jsem instruktorem severské chůze Nordic walkingu. Sleduji, jak se v našem městě žije a tak jsem před osmi lety vstoupil do komunální politiky. Tenkrát jako nezávislý kandidát za KSČM. Po zkušenostech už ale vím, že se chci na chodu města samozřejmě podílet aktivně a ne být jen v opozici. Proto jsem přijal nabídku Tomáše Macha a stal se členem hnutí NSK.

1. Ano, jsem nymburský rodák a patriot.

2. Park Na Ostrově, je to kus přírody v našem městě, rád tam chodím provozovat můj oblíbený sport nordic walking.

3. V Nymburce se v posledních letech revitalizují sídliště, běží už 7. etapa a jelikož na sídlišti bydlím, jsem spokojen.

4. Největší problém je doprava, stále se vymýšlí jak dostat tranzitní auta z města, máme jen východní obchvat a byl by dobrý i západní, který je ale podmíněn novým mostem přes Labe. Ten je v nedohlednu, ŘSD s ním počítá až někdy v roce 2030. Dílčí úspěch bylo vytlačení dlouhých nákladních aut z centra města. Dále je problém doprava v centru, parkování je zmatečné, nedořešené.

5. Rozesmály mě některé dezinformace na sociálních sítích o tom, kdo stojí za iniciativou Nymburk s klidem a kdo ji financuje…

 

  
     
     
     
  

PhDr. Dagmar Sitná PhD.

Ředitelka Střední a Vyšší zdravotnické školy v Nymburce

Po celý profesní život se pohybuji v oblasti zdravotnictví a zdravotnického školství, je mi 62 let. Po maturitě na zdravotnické škole jsem pracovala 8 let v nymburské nemocnici a pak jsem učila na Střední zdravotnické škole v Kolíně. Od roku 1991 jsem ředitelkou nymburské zdravotnické školy. Škole se dlouhodobě dobře daří a z toho mám velkou radost. Mám chuť se podílet na veřejném životě v našem městě. Bohužel, ani strana TOP 09, kde jsem byla členkou, ani uskupení Změna pro Nymburk, nebyla ta správná volba. Nechci to vzdát a tak jsem přijala nabídku od iniciativy NSK, jejímž zakladatelem je Tomáš Mach. Vzhledem k tomu, že si ho velmi vážím, důvěřuji mu a považuji za velmi slušného a zodpovědného občana, rozhodla jsem se aktivně připojit. Nápadů i energie a nejen na zdravotnictví a školství mám stále dost

1. Nejsem rodačka z Nymburka, narodila jsem se v Malém Vestci, cca 12 km od Nymburka.

2. Bydlíme na Všechlapském vrchu, části Nymburka, které se říká „Kopeček“, kde jsme postavili v roce 1981 dům, tam se mi líbí čím dál víc. Mám ale ráda např. i historická místa, promenádu kolem Labe, nymburská sportoviště apod.

3. Povedla se např. rekonstrukce nymburské nemocnice i bývalého Kulturního domu železničářů, revitalizace sídliště a daří se organizovat kvalitní sportovní i kulturní akce, besedy v Městské knihovně apod.

4. Je to nejednotnost a vzájemná nevraživost členů vedení města a s tím související další problémy. Jako největší nedostatek vnímám neexistenci globálního dlouhodobého koncepčního záměru rozvoje města, který by byl zárukou, že při výměně členů vedení města nezapadnou dobrá rozhodnutí a donekonečna se nezačínalo znova (viz projekt našeho náměstí).

5. Jsem životní optimistka, vidím spíše pozitivní stránky života, a tak o radostné okamžiky nemám nouzi. Dobrá nálada je nedílnou součástí mého dne

  
     
     
     
  

Mgr. Bořek Černý

Provozní manažer v Technických službách města Nymburka

Je mi 46 let, jsem ženatý a mám dvě děti. Vystudoval jsem bezpečnostně právní studia na Policejní akademii ČR a dlouho pracoval u ozbrojených složek, především u Policie České republiky. Rozhodl jsem se kandidovat za NSK, protože znám většinu lidí z této iniciativy jako pracovité a slušné občany a ztotožňuji se s jejich představami o rozvoji našeho města. Vážím si toho, že mohu být součástí týmu.

1. Ano, jsem nymburský rodák.

2. Nejkrásnějším místem v Nymburce je Staré děkanství s věží Kaplanka. Je to vzácná část středověkého opevnění města z konce 13. století. Miluji nádherný výhled na přístav na Labi.

3. Povedla se spousta dobrých věci, např. revitalizace sídliště Drahelice, příprava revitalizace sídliště Jankovice, oprava Lipové ulice nebo vybudování chodníků na nymburském hřbitově.

4. V současné době vidím jako největší problém pěší lávku přes řeku Labe, spojující centrum města se Zálabím. Nápadů na zlepšení by bylo dost, bazén, velké veřejné sportoviště, nové komunikace atd. S ohledem na své získané zkušenosti bych se snažil metodicky zefektivnit činnost městské policie. Více pěších policistů v ulici, vyšší zaměření na preventivní a osvětovou činnost, ale i opatření režimová a technická, která by minimalizovala kriminogenní podmínky na určitém místě.

5. Každý den se něco přihodí, co mne rozesměje. Naposledy dnes ráno, když jsem se musel vracet z práce domů pro klíče, které jsem u sebe měl, pouze v jiné kapse

  
     
     
     
  

Stanislava Tichá

Grafik, spolumajitelka FOTOTichý 

Jsem vdaná, je mi 44 let a mám dvě děti. Po dokončení SPŠ stavební jsem dlouhá léta pracovala v cestovním ruchu, posledních 10 let provozujeme s manželem fotoateliér. Ráda cestuji, čtu, zajímá mne historie a mým velkým koníčkem je geocaching. Jsem jedna z těch, kterou by možná nikdy nenapadlo angažovat se v komunální politice. To, co se však stalo na radnici v září roku 2016, mi doslova vyrazilo dech. Obhajovat nefér jednání tvrzením, že „to je prostě politika“ je pro mne nepřijatelné. Začala jsem se o dění na radnici více zajímat, sledovat ho pečlivěji, porovnávat slova s fakty. Čím dál tím více jsem přesvědčena o tom, že současná situace není v pořádku a v konečném důsledku ubližuje hlavně Nymburku a lidem v něm. Nedokáži pouze přihlížet, a proto jsem se rozhodla stát součástí týmu NSK.

1. Jsem Nymburák každým coulem, někdy možná trochu až moc horlivý patriot. Jinak to ale neumím, mám to naše městečko na Labi opravdu moc ráda.  

2. Bydlela jsem ve městě na různých místech, nejraději mám však nymburskou Špičku a přilehlou partii hradeb a Kostelního náměstí – proto mne tolik trápí jeho současná podoba. Považuji tahle místa za skutečný poklad našeho města.

3. Nymburk je v každém případě uklizenější, než býval, v tomto směru se situace opravdu zlepšila. Mnohem pestřejší je i nabídka kulturních a jiných akcí, často pořádaná různými nadšenci, sdruženími či sportovními kluby – stále je z čeho vybírat. Mám radost i z každého nově otevřeného obchůdku, který vrací do ulic život a z každé kavárny, která přivede lidi blíž k sobě. To vše posiluje tolik potřebné komunitní vazby.

4. Práce na radnici je služba a jako taková by měla být i provozována. S vědomím, že vše to co se tam děje, děje se pro město a jeho obyvatele. Není dobré jednat za zavřenými dveřmi a z pozice „síly“ rozhodovat za ostatní, lidé mají mít možnost spolurozhodovat. Za chybu považuji neuvážené investice bez určení priorit, absenci pokladní rezervy i to, že město nemá jasnější dlouhodobý plán rozvoje. Ne všechno je však vždy o penězích, někdy stačí jen více naslouchat lidem a pružněji reagovat na jejich připomínky. Napravit zmateč- né dopravní značení po městě, zavést krátkodobé nezpoplatněné stání v centru, přesunout farmářské trhy anebo zcela změnit podobu adventu a oživit naše náměstí i jindy, než při rozsvěcení stromečku – nic z toho by nestálo horentní sumy a efekt by byl velký. Město má obrovský nevyužitý potenciál a má co nabídnout, ať již samotným Nymburákům, tak i turistům, kteří naše město navštíví.

5. Směji se často, popravdě někdy i sama sobě.

  
     
     
     
  

JUDr. Jiří Sobotka

Advokát

Je mi 60 let, jsem rozvedený, mám syna a žiji s přítelkyní. Vystudoval jsem Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a po celý svůj profesní život pracuji jako advokát. Mám dva velké koníčky, stolní tenis a šachy. V obou se stále angažuji závodně a s přibývajícími léty též jako organizátor. Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany ani politického hnutí, neuvažoval jsem ani o své účasti v komunálních volbách, i když po revoluci působili na nymburské radnici jako radní či zastupitelé moji dlouholetí kolegové – JUDr. Josef Hašek a JUDr. Bohuslav Sedlatý. S vývojem situace a po odpovědném uvážení jsem však změnil názor a rozhodl jsem se podpořit svého dlouholetého přítele Tomáše Macha a sdružení nezávislých kandidátů Nymburk s klidem. Jsem přesvědčen, že v příštím městském zastupitelstvu by měli částečně zasednout i noví lidé, nezatížení osobními a „partajními“ animozitami, které v posledních letech čím dál víc ztěžují práci na radnici a namísto prostředí, kde by vládla dělná atmosféra, se stávají zmenšenou kopií velmi neuspokojivé celostátní politiky.

1. Ano, jsem nymburský rodák a během dosavadního života jsem už několikrát změnil své bydliš- tě v rámci Nymburka.

2. Nejvíce snad sportovní areál Na Remanenci, kde hraji stolní tenis a v krásném přírodním prostředí se setkávám s řadou kamarádů a Nymburáků. Krásná je i lokalita pod hradbami a vždy, když jdu kolem gymnázia, musím tuto budovu obdivovat.

3. V Nymburce se toho povedlo poměrně dost. I když nebydlím na sídlišti, musím pochválit jeho městem prováděnou revitalizaci, která společně s úsilím vlastníků většiny domů mění charakter celé lokality k lepšímu. Bohatý je i kulturní a sportovní život ve městě. Zde se trochu pochlubím vlastním peřím – náš šachový oddíl TJ Sokol Nymburk pravidelně pořádá jednodenní šachový turnaj, který se letos při svém 4. ročníku zařadil k největším akcím tohoto druhu v republice.

4. Jak jsem již uvedl, velmi mě tíží současná situace v městském zastupitelstvu charakterizovaná rozhádaností a podpásovkami. Opravdu se to nedá srovnat s dobou, kdy byl radním můj tehdejší spolupracovník JUDr. Hašek. Z investičních akcí je jednoznačnou prioritou jak akutní, tak dlouhodobé řešení spojení města se Zálabím. Zlepšit se musí i činnost městské policie. Námětů je samozřejmě více.

5. Rád poslouchám i vyprávím vtipy, takže si na závěr neodpustím pokusit se pobavit i vás „životním moudrem“, které sice absolutně nesdílím, ale hodně vypovídá o lidské povaze i o současné rozjitřené době: „Aby sis mohl večer říct, že jsi prožil pěkný den, měl bys během dne upřímně obejmout alespoň pět lidí. Ale daleko rychlejší je jednomu rozbít hubu!“

  
     
     
     
  

Simona Lazarová

Strážník městské policie

Je mi 42 let a pracuji u nymburské městské policie od jejího založení v roce 1996. Měla jsem možnost pracovat 16 let na pozici vrchního strážníka. V této době jsem kladla důraz na prevenci kriminality, zejména na činnost s dětmi a mládeží. Práce u městské policie mě velmi baví a stále v ní shledávám smysl. V současné době dálkově studuji druhým rokem Metropolitní univerzitu v Praze. K mým koníčkům patří geocaching, fotografování a různé rekreační sporty. Nejlépe si užiju volný den s mým sedmiletým synem při podnikání výletů a jiných společných aktivit. Nikdy jsem neměla žádné politické ambice, ale nemám ráda intriky, nátlak a přetvařování. A to je ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodla aktivně připojit k iniciativě NSK.

1. Nejsem nymburská rodačka. Pocházím z Jíkve, vesnice vzdálené 10 km. Do Nymburka jsem se přestěhovala před více než dvaceti lety a město a jeho problematiku důkladně poznávám hlavně díky svému zaměstnání.

2. Mám ráda zvláštní atmosféru Kostelního náměstí a uliček v centru města. Líbí se mi však i obyčejně okamžiky ve městě - například pohled na železniční most, když zapadá slunce nebo svítání nad kolejemi, když se díváte z nymburského nadjezdu. Tyhle momenty mě vždy fascinují.

3. Na sídlišti se povedlo se vybudovat pěkné hřiště pro děti a líbí se mi i postupná proměna sídliště.

4. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud strážníci nebudou mít starostu, který za nimi stojí a jejich práce si váží, nemůže městská policie fungovat nikdy tak, jak by měla. Podpora vedení je v této náročné práci obzvlášť důležitá. Jdete do zákroku, s vědomím, že riskujete své zdraví, ale váš nadřízený se za vás nepostaví. Když starosta veřejně neříká pravdu, nemůžeme mu vůbec důvěřovat. Přála bych strážníkům přímého neovlivnitelného starostu s vlastním názorem a občanům plně fungující městskou policii. Lidé v Jankovicích by si jistě zasloužili další parkovací místa a zálabští pěší lávku.

5. Když máte dobrý pracovní kolektiv a doma prvňáčka, máte se čemu smát od rána do večera. Ale to by bylo na delší povídání … :-)

  
     
     
     
  

MUDr. Petr Pěnička

Anesteziolog, lékař Zdravotnické záchranné služby Nymburk

Vystudoval jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Hned po vojně jsem nastoupil do nymburské nemocnice a s místním zdravotnictvím jsem spojen již 27 let. Je mi 51 let, jsem ženatý a mám čtyři děti. V posledních měsících mám dojem, že se v našem krásném městě opět zastavil čas. Proto jsem se rozhodl vstoupit do komunální politiky, abych to v rámci iniciativy NSK pomohl změnit.

1. V Nymburce jsem se nenarodil, ale žiji tu celý život a jsem hrdý patriot.

2. Unikátní městské hradby a rozlehlý park pod nimi. Je to nádherné místo, které se nikdy neomrzí. Ideální na procházky a nejrůznější kulturní a společenské akce.

3. Povedlo se sladit dopravu MHD v návaznosti na Pražský integrační systém, chválím revitalizaci sídliště.

4. Vadí mi zmatečné dopravní značení na Boleslavské třídě a je bezohledné, že u nemocnice není vybudována zastávka autobusu v obou směrech.

5. Směji se rád a často. Trpce se usmívám, když přijde řeč na moderní dopravní terminál. Pořád se plánuje, plánuje a kolem nádraží je situace stále horší a horší

  
     
     
     
  

Vojtěch Věchet

trenér mládeže, předseda klubu Volleyball Nymburk

Po maturitě na gymnáziu v Nymburce jsem se začal věnovat profesionálně sportu. Konkrétně volejbalu nejprve jako hráč, potom jako trenér. Hrál jsem extraligu za Adélu Nymburk a jsem několikanásobným mistrem republiky ve volejbalovém deblu. Ve 28 letech jsem se přesunul do první ligy v Rakousku a po skončení své hráčské kariéry jsem byl u základů nové éry volejbalu v Nymburce, kde působím i nyní ve svých 45 letech. Rozhodl jsem se kandidovat do zastupitelstva a podílet se na chodu města a to především v oblasti sportu, zejména mládeže. Kandiduji v „dresu“ NSK!

1. Jsem Nymburský rodák.

2. Jednoznačně mezi mé nejoblíbenější patří Remanence a její sportoviště, kde jsem vyrůstal a kde teď trénuji děti.

3. Povedla se revitalizace sídliště. Úpravy škol a školek. Dobrá je i podpora sportovních akcí. Jsem rád, že byl Nymburk oceněn titulem Evropské město sportu.

4. Uzavření lávky pro pěší. Nově pak uzavření bazénu.

5. Jelikož trénuji děti v rozmezí 10- 19 let, tak se pobavím a rozesměji takřka na každém tréninku. Některé jejich „hlášky“ jsou neskutečné!!!

  
     
     
     
  

Ivana Rychetská

Obchodní zástupce, Čepro a.s.

Je mi 44 let, jsem rozvedená a mám dvě děti. Pracuji ve společnosti Čepro jako obchodní zástupce již 10 rokem. Zároveň pracuji jako člen výkonného výboru a trenérka plaveckého oddílu SKP Nymburk. Do komunální politiky jsem se rozhodla vstoupit hlavně proto, že bych chtěla veřejně podpořit Tomáše Macha, jehož odvolání v roce 2016 se mne hluboce, především lidsky, dotklo. I přes to, že jsem nikdy nebyla volič ČSSD, práce Tomáše na radnici mne natolik oslovila, že bych mu ráda pomohla dokončit započaté projekty před jeho odvoláním a samozřejmě i spoustu nových, které má v hlavě a já se s nimi ztotožňuji.

1. Ano, jsem nymburská rodačka a velká patriotka. Vždy se ráda vracím.

2. Každou novou návštěvu, které chci ukázat Nymburk, vezmu na procházku přes park Na Ostrově, areál Na Remanenci, elektrárnu, pod hradby, pivo Na Rybárně, Kostelní náměstí a Náměstí Přemyslovců. Procházka kolem Labe je také velice příjemná, ať už směrem na Poděbrady, Písty nebo Kostomlátky.

3. Cyklostezky podél Labe. Ráda a často zajedu na kole nebo bruslích na soutok. Od svých známých vím, že je hodně vyhledávaná i mezi on-line bruslaři a cyklisty z jiných měst. Povedla se i revitalizace sídliště, i když spousta zelených ploch muselo ustoupit parkovacím místům, ale to sebou bohužel nese dnešní doba. A jsem velmi ráda, že na starém sídlišti se všechny SVJ již rozhodli zrekonstruovat své domy a sídliště vypadá nově, čistě a moderně.

4. Jako výkonného pracovníka plaveckého oddílu mne samozřejmě aktuálně nejvíce zaměstnává uzavřený plavecký bazén. Sportovní centrum nám sice vychází maximálně vstříc, ale dva oddíly vměstnat na jeden bazén bude asi od září problém. A samozřejmě druhým velkým investičním problémem je uzavřená lávka, kde je třeba hledat řešení rychle a efektivně, aby obyvatelé Zálabí byli co nejméně omezeni ve spojení se zbytkem města.

5. Jelikož pracuji s dětmi, směju se s nimi velice často. Bohužel, co se týče politické nálady v Nymburce, ta je poslední měsíce více k pláči.

  
     
     
     
  

Dan Drahokoupil

Profesionální sportovec, fitness trenér

Je mi 27 let a jsem čerstvě ženatý. Po základní škole R.A.F. v Nymburce jsem získal střední vzdělání na odborné škole i učilišti. Začal jsem studovat také Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze, což ale nešlo sloučit s mými sportovními aktivitami, a tak jsem se rozhodl studiu ukončit. Mezi mé koníčky mimo sport patří pořádný odpočinek v podobě masáží. Také se věnuji akvaristice. Od mých 13 let se snažím reprezentovat Nymburk v rychlostní kanoistice a to nejen v České republice. Od roku 2008 jsem získal několik medailí na Mistrovství Evropy i světa a stal jsem se 32x mistrem České republiky v rychlostní kanoistice.

1. Ano, pocházím odtud a od narození jsem hrdý Nymburák.

2. Chtěl bych, aby Areál Veslák dále rostl pro sportovní nadšence. Určitě by měla úspěch menší plovárna s molem a pískem, mohla by tak u vody vzniknout úžasná relaxační zóna.

3. Rozhodně mě mrzí stav lávky myslím, že by se nemusela hned bourat a stačilo by provést jisté úpravy, které by zajistily další provoz na několik let.

4. K nymburskému bazénu se ani nevyjadřuji, jen mě strašně mrzí, že to zašlo takhle daleko. Jsme okresní město, evropské město sportu a nemáme bazén!!! Je dobrý i nový povrch cyklostezky od zmiňovaného areálu až po Sánskou strouhu. Jen to nebylo provedeno v tu nejlepší chvíli. Opravovat povrch takhle frekventované stezky by nemělo být prováděno v půlce jara, obzvlášť když je to placeno z financí města.

5. Naposledy jsem se smál štěstím na Mistrovství ČR v Račicích. Vyjel jsem si nominaci na MS do Portugalska, kde budu startovat koncem srpna.

  
     
     
     
  

Mgr. Václava Pletková

Učitelka I. stupně ZŠ Tyršova Nymburk

Je mi 43 let a mám jednoho syna. Vystudovala jsem Střední ekonomickou školu v Jičíně a poté Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem. Vyzkoušela jsem si práci sekretářky, asistentky, pracovala jsem u Policie ČR jako civilní zaměstnanec na převodech vozidel a na ekonomickém oddělení. Posledních 12 let pracuji jako učitelka. Volný čas se snažím trávit aktivně. Jezdím na kole, cvičím, mám ráda turistiku, hraji závodně šachy, procházím se se svým miláčkem jorkšírkem a poslední roky se zajímám o vše, co souvisí se zdravým životním stylem. Jsem ráda, že jsem byla oslovena, a že mám tu možnost kandidovat do zastupitelstva za sdružení nezávislých kandidátů Nymburk s klidem. Jsme parta lidí, kteří jdou svou cestou, bez lží, pomluv, vyhrožování, za společnými cíli a vizemi. Chceme, aby Nymburk rozkvétal, rozvíjel se, občané aby byli spokojení a pyšní na to, že tu žijí. Dalším důvodem, proč jsem se rozhodla kandidovat, byla událost, která se stala v roce 2016 na radnici.

1. V Nymburce jsem se sice narodila, ale větší část svého dosavadního života jsem prožila v Rožďalovicích, malém městečku nedaleko Nymburka. V Nymburce žiji něco přes 10 let.

2. Nejvíce mám oblíbená místa, ze kterých při poslechu hudby mohu pozorovat plynoucí se řeku – tj. např. nymburská Špička, přechod přes elektrárnu, „promenáda“ kolem Labe apod.

3. Povedla se revitalizace sídliště. Daří se Městské knihovně při organizaci různých akcí pro děti a dospělé. Bohatý je i kulturní život ve městě.

4. Největším problémem je v současné době kolikrát již zmiňovaná uzavřená lávka a bazén.

5. Naposledy mě rozesmál jeden chlapeček, když o hudební výchově v písničce o kytce masožravé a cvrčkovi zazpíval místo: když má žízeň pije mošt – moč. No, proti gustu ... :-)

  
     
     
     
  

Jiří Teper

Básník, publicista, dramatik

Ač důchodového věku, je mi 64 let, zabývám se stále tím, co jsem dělal posledních asi čtyřicet let. Tedy píšu básně i říkanky pro děti, divadelní hry (většinou také pro děti), občas nějaký ten fejeton či sloupek. Od písmenek si rád odpočinu při fotografování a tvorbě fotokoláží.

1. Jsem nymburský rodák, bydlím v Nymburce a jsem tu spokojen!

2. Asi nejraději se procházím uličkami podél historických valů. Ty domky a domečky, často ještě přikrčené ke zbytkům hradebního opevnění, většinou pečlivě opečované svými majiteli, zapadlé v zeleni a s květinovými zahrádkami, to je prostě naprosto ojedinělá krása!

3. Jsem vlastně už pamětník, a tak mohu potvrdit, že Nymburk po osmdesátém devátém roce a změně režimu opravdu pěkně prokoukl. Škoda jen, že už nešlo zachránit původní podobu náměstí, ta krásná podloubí a obchůdky v nich!

4. Na problémy v Nymburce má asi každý svůj názor. To vadí to, druhému ono. Obecně je určitě problémem výstavba nové lávky přes Labe, rekonstrukce bazénu, chybějící západní obchvat města, s tím souvisí i dopravní přetíženost v centru. Pro budoucí vedení města je tedy práce až až. Mně osobně, promiňte, že si ohřívám svou polívčičku, chybí v Nymburce útulná denní vinárna, nejlépe v některém ze zachovalých historických domů ve středu města…

5. Mám rád společnost, mám pár dobrých přátel a kamarádů, takže o zábavu a smích není nouze.

  
     
     
     
  

Alena Jeníková

Kuchařka na ZŠ R. A. F. Nymburk

Celý svůj profesní život pracuji v kuchyni. 35 let jsem pracovala ve Sportovním středisku Nymburk, posledních 7 let působím na základní škole RAF. Ve své veřejné práci bych se chtěla zaměřit na školní stravování na základních školách v Nymburce.

Odpovědi:

1. Nejsem nymburská rodačka, narodila jsem se ve Chvalovicích, ale již 35 let v žiji v Nymburce.

2. Mým oblíbeným místem je Sportovní středisko Nymburk, kde jsem dlouhá léta pracovala a setkala se s mnoha zajímavými lidmi.

3. Povedlo se vybudování sportovišť a dětských hřišť, dále obnova „Vesláku“, nová jídelna na ZŠ Komenského.

4. Velkým problémem je, podle mého názoru, to, že ZŠ Tyršova nemá vlastní kuchyň, jídlo se musí složitě dovážet a tím může ztrácet na kvalitě. Myslím si, že rekonstrukcí budovy „Janouška“ by se tento problém vyřešil. Také mi vadí vynaložené peníze na projekty, které se nikdy neuskutečnily, např. nymburský bazén, školní kuchyň na naší škole.

5. Při výdeji obědů není o vtipné situace a komentáře dětí nouze, smějeme se všichni.

  
     
     
     
  

Petr Tichý

OSVČ - fotograf, grafik

Nymburák každým coulem. Narodil jsem se tu a už se odtud asi nehnu. Mnozí z Vás mne znají jako profesionálního fotografa, či amatérského hudebníka. Jsem šťastně ženatý a mám dvě skvělé děti. Více než 25 let podnikám v oboru foto, v posledních 10-ti letech se svou manželkou. Dříve jsem měl za to, že mne místní politika příliš nezajímá, ovšem události a problémy našeho města z posledních dvou let mne přesvědčily, že je stále co řešit, a také by bylo záhodno „přiložit ruku k dílu“. Mezi námi – nadávat na politiku, říkat, že mne to nezajímá a sedět doma umí snad každý že?

1) Ano, jsem Nymburák od narození.

2) Mám nejraději Park Pod Hradbami, včetně Špičky.

3) Obnova starého sídliště, vznik dětských hřišť.

4) Problémy vidím ve velkém množství nejpalčivějších otázek z poslední doby. Dle mého názoru celkový finanční úhrn za všechny tyto akce v aktuální podobě, vzhledem k tomu, že v poslední době byla, nebo má být vyčerpána velká část městských finančních rezerv, může pro nás představovat vážný problém do budoucna.

5) Rozesmálo mne hodně situací, které se průběžně prolínají mým životem. Hlavně rodinné příhody a „výlevy“ dětí – však to určitě znáte. S manželkou jsme si říkali, že bychom o tom mohli snad sepsat i knihu.

  
     
     
     
  

Jan Janek

Květinář

Je mi 31 let a jsem zadaný. Studoval jsem na zahradnické škole v Kopidlně, obor floristika. Po škole jsem pracoval v oboru a v současné době vlastním Květinový Atelier Janek. Jsem hlavním organizátorem Zahradnického plesu. Mými koníčky je má práce, jízda na kole, památky a kultura. Mám rád dobré jídlo a společnost dobrých lidí.

1. Ano, jsem nymburský rodák a odmalička žiji ve stejné části Nymburka.

2. Mými oblíbenými místy jsou hradby a krásná zákoutí ulic Malé Valy a Jízdecké.

3. Myslím, že se povedla revitalizace sídliště, renovace mateřských škol a polikliniky.

4. Za největší problém považuji zavřenou lávku a městský bazén, dopravní značení ve městě a vandalizmus některých lidí v ulicích města.

5. V poslední době mě hořce rozesmála plánovaná cena rekonstrukce bazénu.

  
     
     
     
  

Jiří Blecha

Spolumajitel nymburské tiskárny BOFTISK s.r.o.

Jiří Blecha, spolumajitel nymburské tiskárny BOFTISK s.r.o. Letos mi bude 45 let, jsem šťastně ženatý a se svou ženou vychováváme dva téměř dospělé syny. Mezi mé odpočinkové aktivity patří turistika a fotografování. Velmi si vážím Tomášova pozvání do teamu NSK, kde jsem téměř od samotného počátku.

1. Jsem nymburským rodákem, bydlím zde celý život

2. Mezi má oblíbená místa patří nejen Park Pod Hradbami, ale i Ostrov a vůbec labské břehy.

3. Za velmi povedený projekt pro Nymburk považuji jeho obchvat, který nám slouží již několik let. A další velmi dobrý projekt je vybudované parkoviště vedle polikliniky na sídlišti.

4. Nejpalčivější problém vidím, stejně jako asi každý v našem městě, neprůchodnou lávku pro pěší přes Labe. A hned po ní mě osobně trápí přeplněné sídliště a centrum města auty.

5. Na konkrétní důvod k zasmání si momentálně nevzpomenu, ale moji synové se svými pubertálními nápady a "výjevy" mě často rozesmějí.

  
     
     
     
  

Bc. Pavel Douděra

Učitel na ZŠ Letců R. A. F. Nymburk

Je mi 27 let, jsem mladý svobodný člověk plný ideálů. Pracuji s dětmi a mládeží a ve školství působím již 8 let. Souběžně jsem pracoval také v kultuře, bankovnictví a památkové péči. Moji největší vášní je britská historie a kultura. Ve svém volném čase se věnuji cestovnímu ruchu a pořádám zahraniční zájezdy a provádím i zahraniční turisty v tuzemsku. Snažím se popularizovat historii mezi mládeží i dospělými. Nelíbí se mi neutěšená situace v Nymburce, a proto jsem se rozhodl, že to chci změnit a vnést svěží vítr do komunální politiky. Jsem rád, že mohu být součástí našeho týmu schopných a pracovitých lidí.

1. Ano, narodil jsem se v Nymburce a své rodné město mám rád.

2. Jako historik mám rád všechny nymburské památky a historická zákoutí, ale nejkrásnější pohled na Nymburk je z věže kostela sv. Jiljí.

3. Líbí se mi nové dětské hřiště a revitalizace nymburského sídliště. V minulých letech také proběhla spousta kulturních akcí pod hradbami.

4. Když pominu klišé, jako je lávka nebo bazén, tak bych rád viděl zrekonstruované hřiště na sídlišti u ZŠ R.A.F., revitalizované náměstí nebo lepší parkování v centru. Ale hlavně bych chtěl, aby na radnici byli lidé, kteří namísto hádek pracují společně a pro naše občany.

5. Ve škole zažiji mnoho vtipných momentů, děti Vás vždy rozesmějí. Já sám se snažím rozdávat úsměvy, vždyť úsměv přeci nic nestojí, ale udělá mnoho.

  
     
     
     
  

František Farkaš

Sportovec

Je mi 41 let a mám dva syny Filipa a Lukáše. V Chrudimi jsem vystudoval maturitní obor číšník a současně hrál fotbal, posléze i v nedalekých Pardubicích. Po maturitě jsem vykonával civilní službu v nymburské nemocnici na operačním sále. Pak jsem pracoval v jedné pražské pizzerii a do Nymburka se vrátil jako provozní v restauraci na zimním stadionu. Zároveň jsem začal hrát fotbal za Nymburk a trénoval přípravku s mým otcem na SK Polabanu Nymburk. V roce 2010 jsem převzal restauraci Elišku, o kterou se rád starám dodnes. Nyní hraji fotbal za nejstarší fotbalový klub v České republice FK Loučeň. Mimo jiné jezdím na kole, hraji tenis a pořádám turnaje v tenise i sedmiboji a rád zahradničím.

1. Ano, jsem nymburský rodák.

2. Jelikož jsem sportovec a celý život se aktivně sportu věnuji, tak mám rád všechna sportoviště v Nymburce, kde se něco děje. Například staré hřiště na SK Polabanu Nymburk, které bohužel dnes už nefunguje, což je velká škoda. Zažil jsem tam krásné roky. Nezapomenutelný zážitek z té doby je pro mě derby s Poděbrady, kdy na stadiónu bylo 800 fanoušků a my jsme vyhráli 4:1. Atmosféra byla neskutečná! A tento rok jsme postoupili. Také jsem moc rád za cyklostezky podél Labe a v blízkém okolí, protože je to dobré využití volného času v přírodě pro každou generaci. Dost času trávím také na tenisových kurtech na Remanenci, ale mou největší srdeční záležitostí je fotbalové hřiště na AFK Nymburk (dříve ZOM Nymburk), kde jsem s fotbalem začínal jako malý kluk.

3. Myslím si, že se povedla rekonstrukce sídliště.

4. Jako největší problém vidím nefunkčnost lávky. Myslím, že to vadí každému Nymburákovi.

5. Směji se často a rád, protože je potřeba si užívat každého dne.

  
     
     
     
  

Marcela Pachmanová

Výtvarnice, galeristka

Jsem vdaná, je mi 55 let a mám syna Jaroslava. Vystudovala jsem SŠ aranžerskou, obor propagace - výstavnictví a kresbu v ateliéru R.Jonáše. Celý můj profesní život se točí kolem výtvarného umění. Od dětství kreslím a maluji, jsem členkou Dědinova výtvarného sdružení v Nymburce, mám ráda hudbu, historii, dobré knihy i filmy, hraji na klavír. Zajímám se celkově o kulturu a od roku 2011, kdy jsem ze zdravotních důvodů přestala pracovat, se starám o mimořádnou nymburskou památku kapli sv. Jana Nepomuckého. Pořádám zde výstavy různých výtvarníků a seznamuji návštěvníky se zajímavou historií našeho města. V posledních letech je politická situace v Nymburce neutěšená a věci se hýbou velmi pomalu. Není to vždy jen otázka peněz, ale i vůle být aktivní, zajímat se a chtít řešit! Špatná komunikace ještě více řešení problémů komplikuje. Nejsem politik, ale chtěla bych v rámci svých možností přispět a podpořit ty, kteří plní sliby. Proto podporuji NSK.

1. Jsem nymburská rodačka a v Nymburce jsem se již pětkrát stěhovala z jednoho místa na druhé.

2. Co se týká přírody, miluji Ostrov, přístav a les Babín. Co se týká historie, je o mně známo, že mou srdeční záležitostí je kaple sv. Jana Nepomuckého ve které už 8. rokem pracuji a snažím se toto úžasné místo návštěvníkům co nejvíce přiblížit. A proč? Protože mám zkrátka ráda přírodu a historii.

3. Nymburk se snaží, ale podle mého názoru jde vše velice pomalu. Potěšily mne menší úpravy v parku u Kokosu, oprava morového sloupu na náměstí, otevření nové expozice s názvem Historie nymburských radnic ve sklepení tohoto objektu, vysázení nových stromů, úprava sídliště včetně dětských hřišť a konečně dokončené odvodnění kaple, s jejímž zahájením začal už minulý pan starosta.

4. Z pohledu všech Nymburáků je to jistě spojnice mezi městem a Zálabím - lávka přes Labe. Na její stav bylo upozorňováno už s předstihem, bohužel ale bez odezvy. Z mého pohledu je problémem Nymburka malé využití turistického ruchu a s tím spojená oprava památek a úprava veřejné zeleně, jako hlavního táhla všech měst. Myslím, že bychom mohli být pyšní na to, v jak historicky významném městě žijeme a více to umět tzv. ,,prodat,,! Ostudou je první, kdysi krásný dům, na Palackého třídě, který turisté cestou z nádraží uvidí - a na něm jedna z nejvýznamnějších dějinných událostí města - příjezd Elišky Přemyslovny do Nymburka v r. 1310.

5. Mám moc ráda humor a nevadí mi ani sebeironie. V kapli mě často lidé rozesmějí, ale nejenom lidé. Chodí za mnou i kulturně založení kačeři s kachnami, kteří si se zájmem prohlédnou právě aktuální výstavu, okomentují ji, ale bohužel - nezaplatí! Doufám, že je ostatní návštěvníci kaple nebudou následovat!

  
     
     
     
  

Tomáš Plavec

IT odborník, podnikatel

Je mi 39 let, mám vystudovanou SPŠ Kutná Hora, obor elektronika a počítačové systémy. Po škole zaměstnán v oboru, později založil vlastní IT firmu. Aktivní nymburský skautský činovník, v letech 2011-2013 ekonom středočeské Krajské rady Junáka. Jsem předseda spolku Poros - Polabský rozvojový spolek a spoluotec projektu Rádio Patriot. Holduji turistice, vodáctví.

1) Jsem rodilý Zálabák, nyní sídlištní přistěhovalec.

2) Nymburk je hezký celý, se spoustou zeleně, malebných zákoutí, sportovišť i dětských hřišť.

3) Město určitě za minulé roky prokouklo - staré město, sídliště, školy, školky, Veslák, promenády kolem Labe - ale i díky péči občanů, kteří si svoje statky zvelebují, řekl bych rychlejším tempem, než to činí radnice se svým majetkem, zvláště bytovým a nebytovým fondem.

4) Hospodaření města by si zasloužilo víc koncepce, efektivity, zkrátka nakládat s městskými statky s péčí řádného hospodáře a zdravým selským rozumem.

5) Jsem odkojen kresleným seriálem Mat a Pat, tak mě "potěšilo", že nymburská radnice točí další díly - Maťo a Paťo opravuje lávku, rekonstruuje bazén, zavírá Azos, provozuje nemocnici :-)

  
     
     
Copyright © 2024 Nymburk s klidem